Magyar Kerámiai Gyár Rt.
Hozzáadás a kedvencekhezLeírás
„Magyar Kerámiai Gyár Rt. Alapíttatott 1891-ben. Eredetileg csak a Maglódi-úton volt telepe, de 1895-ben a Gyömrői-úton lévő s még 1809-ben (?) létesült Hungária Gőztéglagyárral egyesült." Kezdetben a Gyömrői út 63. szám alatt, a Gergely utcáig terjedő telken, egy körkemencével és néhány épülettel működhetett a téglagyár, amellyel a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank, az Angol-Osztrák Bank és a Wiener Bankverein 1891-ben a Magyar Kerámiai Gyárat alapította. Ez később tűzálló és különféle téglaárúkat, samottot, keramitot és színes burkolólapokat gyártott.
A térképek általában a többi gyárnál sem adnak pontos tájékoztatást a gyárak belső fejlődéséről, mikor, milyen új termék gyártására építenek új üzemegységet vagy új technológiát vezetnek be. Rost Ottó Maglódi úti gyárát, mely több mint tíz évig működött, alig jelzik térképek. Az 1891. szeptember 1-én kelt „Alapítási tervezet és aláírási ív" szerint a Maglódi úti gyárral „mint nem készpénzbeli betéttel járulnak" egy alapítandó „részvénytársasághoz" az alapítók „Rost Ottó, Hirsch Sebestyén és Fia czég, és Popper István mérnök. [...] Alulírottak egy részvénytársaság alapítását tervezzük, melynek tárgya tűzálló téglák, agyagcsövek, és minden e szakba vágó építési anyagok gyártása és eladása; ilyen gyárak felállítása és üzemben tartása és saját gyártmányainak beépítés útján való értékesítése." Érdekes, hogy a felsorolásban a tégla nem szerepel. „Az alapítók a Budapest főváros pesti részeinek [...] 7751-7754 hrsz. alatt bevezetett ingatlanaikat, és az ezekre épített és a technika legújabb vívmányai szerint berendezett gyártelepet összes ingó és ingatlan beruházásaival együtt az alakítandó részvénytársaságra ruházzák." Ezeken a telkeken állt Rost Ottó Maglódi úti gyára. Rost gyárának értéke 150 000 Ft. volt, a társulat alaptőkéje 200 000 ft, amiből a belépő új tagok egyenként 50 000 ft értékű részvényhez jutottak. „Rost Ottó úr [...] az átadandó ipartelep részére 1891. évi ápril hó 22-én [...] biztosított állami kedvezményekhez való jogosultságát is [...] átruházza".
Az új részvénytársaság telepe, melyhez Rost és társai csatlakoztak -legalább a nem említett 50.000 ft. tőke értékében - a Gergely utcától délre, a Gyömrői út 63. számhoz kapcsolódó telek és épületek lehettek. Alapítók ugyanis már a tervezetben felajánlják „hogy amennyiben [a részvénytársaság] még egy körkemence építését elhatározná, [...]
38 000 forintnyi munkabérért felépítik és teljesen felszerelve átadják." Vagyis, mint azt az 1895-ös helyrajzi térképen látjuk, már egy állt a Gyömrői úti telepen. Az 1893. évi közgyűlésen jelzik a 3. körkemence felépítését és új munkásházak építését. Ekkor irodájuk a VII., Erzsébet krt. 24. alatt volt. Itt tartották a rendes, évi közgyűléseket is. 1894-re befejezték a jelzett, 3. kemence építését. A Magyar Ipar és Kereskedelmi Bank a 100 000 forintos tőkeemelés részvényeit befogadta.
Az 1895. évi közgyűlésen az igazgatóság javasolta a téglagyártás bevezetését. Erre kedvező mód egy meglevő üzem átvétele a folyó termelés zavarása nélkül. Ezért „Készségesen léptünk érintkezésbe az egyesülésre ajánlkozó Hungária részvénytársasággal, mely gyártelepünk közvetlen szomszédságában a technika legújabb vívmányai szerint berendezett ipartelepen virágzó üzletet folytat [...] a társaság [...] nagy kiterjedésű, értékes és e mellett saját speciális szükségleteink czéljaira szolgáló kiváló jó minőségű anyagot szolgáltató ingatlan birtok felett rendelkezik." Az egyesülés úgy történik, hogy „A Hungária gőztéglagyár részvénytársaság a Magyar kerámiai gyár részvénytársaságba beolvad [...] Összes ingó és ingatlan vagyonát és összes üzletét átadja." A Hungária gyár eddig téglát gyártott.
A hirtelen megszületett gyártelep élete nem volt műszaki és emberi gondoktól mentes. Ennek tanújele a Noszlopy út - Gergely utca sarkán felállított öntvényalakos feszület, „az üzemi területből (Magnezitipari Művek Sporttelepe mellett) kihasított helyen. A Kerámia Téglagyár agyagbányájában a múlt század nyolcvanas-kilencvenes éveiben vízbetörés történt, mely emberáldozatokat is követelt. Ekkor a gyár munkássága és vezetősége fogadalomból állította ezt a keresztet. Azóta is mindig sajátjuknak tekintik és gondját viselték. Legutóbb a gyár labdarúgó szakosztálya 1945-ben újította fel. Ekkor került a mai öntvény a régi vaslemez corpus helyére." Az 1896. évi közgyűlésen jelentik, hogy megvalósult „Társulatunknak a Hungária gőztéglagyárral törtéBX egyesülése, melyet minden irányban fennakadás nélkül befejeztünk" 1895-ben. Valamint „Mindkét nemű gyártmányaink forgalma a múlt év folyamán örvendetes emelkedésnek indult." A Magyar Kerámiai Gyár a Gergely utcán át, az Óhegy keleti feléről kapta az agyagot. Az agyagbánya eleinte a Gergely utcai teleknél volt, majd átlépve a Petrőczy utca vonalát, végül a Noszlopy utca - Sorház utca - Harmat utca - Sibrik Miklós utca közötti hatalmas, 64 hektár nagyságú területet foglalta el.
A millennium utáni általános építőipari pangás kezdte éreztetni hatását. Pangás volt a tégla és keramit üzletágban, a beépítéseket jelentő közmunkákat is visszafogták. Ennek ellenére az 1899. év nyereséges volt. Az előző évben volt tőkeemelést „a célba vett új kerámiai gyártelep felépítésére és berendezésére fordítottuk [...] az egyik körkemence kivételével - melyet a nyár folyamán fogunk felépíteni [...] a gyárüzem már a legközelebbi időben meg is fog indíttatni." 1900-ban jelentik, hogy „az 1897-ben felemelt?részvénytőkénket kerámiai gyártelepünk átalakítására és nagyobbítására fordítottuk." 1901-ben leállították a régi, Rost Ottó által alapított Maglódi úti gyárat. Az 1902. évi közgyűlés alkalmával a kedvezőtlen nyereségeredmény az általános pangáson kívül „nagyrészt még abban a körülményben találja magyarázatát, hogy a régi kerámiai gyár egész gépberendezésének a téglagyár telkeire való költséges áthelyezése s a régi gyár üzemének végleges beszüntetésével járó kiadások nagyrészt a lefolyt évre estek, míg az üzemek egyesítéséből folyó lényeges előnyöket még csak ezután fogjuk élvezhetni. Az üzemek egyesítése folytán két, összesen 26 000 négyzetöl terjedelmű telekcsoportunk szabadult fel [...] a telkeknek s a rajtuk lévő épületeknek értékesítése révén keletkező hasznot a keramitgyártás fokozatos fejlesztése és különösen [...] különféle díszlapok gyártása"-ra fogják fordítani.
1903-ra a keramitburkolási megbízások ismét akadoztak, talán jövőre jobb lesz, ezért a kivitelt próbálták fejleszteni. „A lapgyártás szépen haladt [...] A téglagyártás nem hozott hasznot." 1904-ben említették a „régi gyár" eladását. A téglatermelésnek csak 20%-át tudták eladni, viszont a keramit üzemág az újra beinduló útburkolások miatt jobban ment. 1905. évi közgyűlés alkalmával jegyzőkönyvben emlékeztek meg az előző évben elhunyt Rost Ottóról.
1908-ra elmúlt a recesszió, minden rendben halad, de a fokozódó igény kielégítésére előre kell gondolni a kapacitás bővítésére. Uj drótkötélpálya létesítése, a kézi helyett a gépi gyártás fokozása és új munkáslakások építése vált szükségessé. Az 1909. évi közgyűlés: „A Maglódi úti ingatlanunkat, 21679 négyszögölet, munkásházak építése céljából a kincstárnak eladtuk, viszont gyárunk kibővítése céljából 3225 négyszögöl telket vásároltunk."
Az 1910. évben nem győztek elég keramitot és téglát gyártani, ezért új körkemencét építettek. „Munkáslakásainkat új építkezések által jelentékenyen megszaporítottuk." Ez időben - 1896-1910 között –
a vállalat részvénytöbbsége Neuschloss Marcell és Emil tulajdonában volt. (Neuschloss Marcell, Emil és Ödön a kor legnagyobb magyar építési vállalkozói voltak.)252
Lehet, hogy az 1895-ös és 1908-as térképnek csak a gyáron belüli rajzát nem egészítették ki, ugyanis egy 1910-es térkép szerint a Gyömrői úti telket a Noszlopy utcától - a saroktelek kivételével -végig betöltötte a gyár. A Noszlopy utca - Gergely utca mellett a kis gyártelep megvan. Később megszűnt a fölső bányaterületen átmenő egyik dűlőút, és mellette néhány kis telek, ház és több ütemben megszerezték a területet egészen a Sibrik Miklós útig, és fölfelé a Harmat utca vonaláig.
A térképek lassan követik a terep változásait. A gyártelep fölött, a Sörgyár utcáig, az Óhegyi téglagyártól a Sibrik Miklós útig, utcák nélküli, üres terület volt. Középen, a Noszlopy és Harmat utcák találkozásánál gödörjelzés látható.
Később a Gyömrői úti telek hosszú szárítókkal lett tele. A Gergely utcai kis gyártelep részben megszűnt, viszont a Sibrik Miklós út mellett kiépült az új keramitgyár. A kettős telepen már 4 + .4 darab kémény-jel van. A Noszlopy - Haraszt útnál korábban keletkezett gödör lényegesen megnőtt, a terület a Maglódi útig üres tér. A gödrök mélysége már 18 méter. A ceglédi vasúttól a Gyömrői és Gergely utcán keresztül kiépült az iparvágány. A bányából az agyag kiépített szállítópályán jutott a fölső és alsó telepre.
1911-1912. és 1913. évi közgyűlés szerint a keramit és a samott jól ment, de a téglaeladás visszaesett. Bizonyos, parcellázott telkeket eladtak, árából a gyárhoz kapcsolódó helyen, a bánya bővítésére 3012 négyszögöl telket, majd további 1150 négyszögöl telket vettek. 1913-ban „A Gyömrői úton számos gyárat találunk. Ilyenek: az Egyesült Tégla- és Cementgyár Részvénytársaság, [...] Magyar Kerámiagyár r.t. stb. Ez utóbbi a „teljes üzem mellett 1000 munkást foglalkoztat. Évi termelőképessége 23 millió tégla és 10 millió keramit. Az utóbbi években a színes lapok gyártását is felvette üzemi körébe [...] továbbá a chamotteárúk gyártására is nagy súlyt helyez". Az 1915. évi beszámolóban már megjelent az I.világháború. A háború, a sok bevonult tisztviselő és munkás miatt redukálták a termelést. A hadbavonult tisztviselők teljes fizetését folyósították, a hadbavonult munkások családjáról továbbra is kellő módon gondoskodtak. 1916. évben a helyzet az előző évivel azonos volt. 1917-re a helyzet még nem javult.
A keramitüzem csökkentetten termelt, a téglaüzem leállt, csak a szükséges hadianyagokat gyártották. A gyárat már a háború előtt bővíteni akarták, de csak most került sor a tőkeemelésre. A pénzügyeket (pl. a szelvények kifizetését) az Angol-Osztrák Bank budapesti fióktelepe és a Wiener Bankverein Magyarországi Fióktelepe intézte. Továbbra is folyósították a hadbavonult tisztviselők teljes fizetését, a hadbavonult munkások családjáról is kellő módon gondoskodtak, a drágaságra való tekintettel megfelelő pótlékokkal segítették őket. Az 1918. év még ugyanolyan háborús volt. „A háborús viszonyok folytán a magánépítkezés szünetelt, keramit és téglaszükséglet csak a hadi építkezésben mutatkozott."
1919. december 16-i, elhalasztott közgyűlés jegyzőkönyve szerint: „A proletárdiktatúra akadályozott bennünket abban, hogy rendes évi közgyűlésünket az alapszabályban előírt időben (általában június hó) megtartsuk. [...] A tanácsköztársaság rémuralma éppen úgy, mint az utána bekövetkezett ellenséges megszállás vállalatunknak sajnos súlyos károkat okozott [...] A szénellátás körüli nehézségek miatt gyárunk teljesen üzemen kívül van."
Az 1925. évi közgyűlésen bejelentik, hogy a termelés és értékesítés minden ágazatában - a tűzállóanyag ágazat kivételével — pangás van. Ezért elhatározták az „ARGIL tűzállóanyag bánya és ipar Rt."-vei való egyesülést, illetve annak a cégbe való beolvasztását.
1927-ben volt valamelyes fellendülés, de az már 1928-ban lanyhult. 1933-ban a Magyar Kerámiai Részvénytársaság „az Egyesült Tégla- és Cementárúgyár Rt.-vel (újhegyi, Guttmann-féle) együtt a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. vállalata lett". Bár „rendszeresen 1000 munkást és tisztviselőt foglalkoztatott", a közgyűlésen általános pangásról tettek bejelentést. 1933-ban tartották először a közgyűlést a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. termében (V., Sas u. 25.). A Salgótarjáni Kőszénbánya Rt.-vel való egyesülés nem jelentett visszaesést, sőt bizonyára érvényesültek a tőkekoncentráció előnyei. A II. világháború után az új pénz bevezetésével a „Forint megnyitó értékelés" 1947. július 10-én volt.
A gyár téglajelei MK, ligatúrában is, illetve a Kerámia Téglagyár KT jelű téglái illetve ennek változatai, amelyek homlokzati burkolótéglákon is előfordulnak.
A gyár működésére, termelésére vonatkozóan érdekes megfigyeléseket tehetünk az 1938-ban kiadott, de még 194l-re is érvényesített árjegyzékből. A cég neve továbbra is Magyar Kerámiái Részvénytársaság maradt, de az „eladási iroda: V. Sas utca 25." alá került. Az árjegyzéket és a termékcsoportokat a „Drasche" gyár termékeivel összevetve, azt tapasztaljuk, hogy a két nagy gyár „párhuzamosan" termelt. Az árjegyzék az „Általános eladási és szállítási feltételek"-ben itt is meglehetősen szigorú feltételeket és módokat fogalmaz meg, nem különösebben csábítgatva a vevőt. A termékek minőségi vizsgálatait 11 hivatalos bizonyítvány, a kedvező tapasztalatokat 28 elismerő referencia-levél mutatja be. Végül a gyárat 9, a keramit felhasználását, főleg utakról. 12 fényképpel ismerteti. A különböző termékcsoportokhoz tartozó gyártmányokat szöveges bevezetés és részletes táblázatok, ábrák kísérik.
Téglák, tűzálló gyártmányok
Az árjegyzék téglaárúból tizenhatfélének adatait adja meg, ezek között tömör és üreges téglák szerepelnek. A tömör tégláknak ék alakú változatait is gyártják, mindet kis és nagy méretben is. A különböző anyagú „Tűzálló gyártmányok" mintegy harminc fajtáját és azok méretváltozatait ismerteti.
A 19. század végén még erősen élt az építészetben stílusjellegű téglburkolatú homlokzatokkal kialakított épületek divatja. A Magyar Kerámiai Gyár is igen sokféle, rendelés szerinti, homlokzati idomtéglát készített. Ezekből pár-kányokat, egyenes és íves nyíláskereteket alakítottak ki. Az említett „mindkét nemű gyártmányaink" alatt bizonyára az eredetileg megcélzott keramit, és a később fokozott tégla termelését kell értenünk.
A padló és falburkoláshoz ajánlott hatféle keramit tégla és tizenhatféle keramitlap és kiegészítő elem 17 x 17, illetve 15 x 15 cm-es mérete azonos a KTTP termékeiével. A „Színes padló- és falburkoló lapok" választéka 1938-ban is bőséges.
A kis és nagyméretű négyzet és hatszöglap mellett piskóta-forma is van, mindegyik a szükséges hossz-, kereszt- és átlós féllappal, kiegészítő négyzetekkel, a legömbölyített élű lapok, és a lábazati elemek minden külső és belső sarokváltozatával. Összesen harminchétféle elem.
Valamennyi vörös, fekete, szürke és fehér színben
rendelhető. Ezek méretei ugyancsak azonosak a KTTP termékeivel. Az árjegyzékek a burkolatok kialakításához is segítséget nyújtottak. A keramitkő és keramit laphoz tízféle, míg a mettlachi lapok lerakásához nyolcvanháromféle színes fektetési mintával adtak ötleteket. Minthogy a két gyár termékeinek formája és mérete azonos, a minták-
ban sem lehet teljesen mást ajánlani. A „Keramit- és klinker gyártmányok"-nál a nyolcféle keramitkő mérete azonos a KTTP gyártmányainak méreteivel. A rajzok mellett a „megnevezés és méret cm, darabsúly kb. kg., 10 tonnás vagonba rakható kb. darab, ábra, alkalmazás, m -ként szükséges darab, ár 1000 darabonként pengő" szerepel.
A fentebb idézett „Alapítási tervezet és aláírási ív" szerint a cég „saját gyártmányainak beépítés útján való érté-
kesítése" is beletartozott a tevékenységi körbe. 1933 végéig, „a székesfőváros területén keramittal burkolt utak kimutatása" szerinti 132 utca, továbbá
belföldön 20 városban és külföldön 8 országban végzett burkolómunka együttes területe 1 482 910 m2.
Ez kevés híján másfél négyzetkilométer terület.
Ilyen részletes ismertetést tartalmazó „Árjegyzéket" bizonyára csak a nagyobb gyárak engedhettek meg maguknak, de így képet nyerhetünk legalább e két nagy gyár a Drasche és a Magyar Kerámiai Gyár termeléséről, működési területükről.
Részletek
Hely
Budapest, Gyömrői út 63